Europejczycy w trosce o finansowanie badań naukowych – petycja
Niedawno pisaliśmy o apelu europejskich noblistów i laureatów Medalu Fieldsa do władz Unii Europejskiej o poważne zainteresowanie się sprawami nauki w Europie. List ten spotkał się międzynarodową atencją i na jego bazie powstała petycja w sprawie nie obcinania obecnego poziomu finansowania badań naukowych wobec kryzysu ekonomicznego. Petycja nawołuje do:
- nie wprowadzania cięć w budżecie UE na badania naukowe, technologiczne i edukację
- utrzymania i wzmocnienia Europejskiej Rady Badań Naukowych
- polityczne wzmocnienie wsparcie badań naukowych i innowacji technologicznych w czasie kryzysu
Całość petycji jest dostępna po angielsku tutaj:
www.no-cuts-on-research.eu
Zachęcamy do poparcia!
W tym miejscu warto porównać obecne wydatki Unii Europejskiej na naukę w porównaniu z innymi krajami rozwiniętymi. Na czerwono, nieco humorystycznie, zaznaczona jest Polska (dzięki uprzejmości Przemysława Biecka z fundacji SmarterPoland.pl; dane z Eurostat, tabela gba_nabsfin07 plus dane z Polski):
Widać, że UE (zarówno jako całość: EU-27; jak i kraje „starej Unii”: UE-15) zmniejszyły swoje budżety naukowe po 2009r. Co ciekawe, Stany Zjednoczone Ameryki w tym samym czasie też silnie dotknięte przez kryzys, zwiększyły swoje wydatki na badania i rozwój. Na tym tle Polska wypada z jednej strony pozytywnie, bo wydatki na naukę wciąż rosną, ale niestety są one bez porównania mniejsze (na oryginalnym wykresie raportu Eurostatu nie zmieściłyby się nawet na wydruku).
W tym miejscu warto podlinkować raport agencji Eurostat dotyczący badań i rozwoju w UE:
Science, technology and innovation in Europe
W tym temacie przeczytać też można na stronie fundacji SmarterPoland.pl.