36 zadowolonych i odpowiedź prof. Adama Płaźnika

Home / Aktualności / 36 zadowolonych i odpowiedź prof. Adama Płaźnika

36 zadowolonych i odpowiedź prof. Adama Płaźnika

Wiele dyskusji w środowisku wywołała ostatnio seria listów publikowanych na stronie wyborcza.pl.

Dyskusję zainicjował prof. Adam Płaźnik publikując List otwarty znad grobu…

Po odpowiedzi na ten list przez Minister Barbarę Kudrycką, prof. Płaźnik opublikował list wyjaśniający swoje stanowisko.

23 stycznia do debaty tej ustosunkowało się 36 „zadowolonych” badaczy.

Poniżej publikujemy odpowiedź prof. Adama Płaźnika na ten list:

Szanowni Młodzi, Powracający, Zadowoleni !

Dziękuję za list. Gratuluję Wam dobrego samopoczucia. Tylko, czy nie przyszła Wam do głowy myśl, że na skutek przyznania Wam na preferencyjnych warunkach grantów (bo taka jest istota tych specjalnych kategorii wniosków, dedykowanych dla wybranych osób tylko), nie otrzymał finansowania jakiś inny grant, być może lepszy, bardziej oryginalny, przygotowany np. nawet przez takiego kogoś jak ja, tzn. z Waszej perspektywy, osobę stającą nad grobem? Czy naprawdę nie rozumiecie, że te wszystkie moje enuncjacje dają się sprowadzić do apelu o równe szanse i prowadzenia w przejrzysty sposób, zgodnie z zasadami, prowadzenia konkursów grantowych? (No i do zwiększenia nakładów państwa na naukę).
Dlaczego uważacie, że należą się Wam fory? Czy tylko dlatego, że jesteście młodsi, albo po zagranicznym stażu? Znam wielu z Was (osobiście lub z piśmiennictwa) i wiem, że już jesteście wybitnymi naukowcami. Nie mam wątpliwości, że dalibyście sobie radę i wygrali konkursy grantowe, nawet gdyby były prowadzone do końca fair. Proszę także nie kontynuować insynuacji pani Minister, że zależy mi na powrocie do finansowania badań naukowych wyłącznie z dotacji statutowych, a nie grantów.

Życzę powodzenia,
Adam Płaźnik

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.