Diagnoza mobilności polskich doktorów

Home / Aktualności / Diagnoza mobilności polskich doktorów

Diagnoza mobilności polskich doktorów

W 2010 r., pod auspicjami Ośrodka Przetwarzania Informacji oraz Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW ukazała się „Diagnoza mobilności instytucjonalnej i geograficznej osób ze stopniem doktora w Polsce” . Dominik Batorski, Michał Bojanowski i Dominika Czerniawska omawiają skalę i powody przemieszczania się polskich naukowców pomiędzy województwami i krajami jak również pomiędzy zatrudniającymi ich instytucjami i co z tego wynika.

Najistotniejszym wnioskiem z analiz przeprowadzonych na potrzeby niniejszego raportu jest bardzo niski poziom mobilności międzyinstytucjonalnej rozumianej jako zmiana miejsca pracy. Skala zatrudniania pracowników naukowych w miejscu, w którym uzyskali stopień doktora, jest bardzo wysoka(…).” brzmi pierwsze zdanie raportu. „Brak mobilności instytucjonalnej nie sprzyja rozwojowi kontaktów naukowych, które są podstawą w rozwoju zawodowym, mobilności terytorialnej i współpracy pomiędzy zespołami badawczymi.” piszą autorzy w następnym akapicie.
Przemysław Biecek z bloga SmarterPoland.pl zwraca uwagę, że w Polsce około 90%  naukowców ze stopniem doktora pracuje w miejscu, gdzie obronili swoje dyplomy. Dla porównania, w Szwajcarii tylko 20% doktorów pracuje w swoich Alma Mater.
Z pozytywów, raport zauważa, że zniknęły różnice pomiędzy płciami w liczbie przyznawanych doktoratów.

Raport można przeczytać on-line na stronach www.academia.edu.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.