Otwartość w nauce – nie tylko Open Access

Home / Aktualności / Otwartość w nauce – nie tylko Open Access

Otwartość w nauce – nie tylko Open Access

W marcowo-kwietniowym wydaniu „Pisma Uczelni” Uniwersytetu Warszawskiego dr Aneta Pieniądz pisze o otwartości publikacji naukowych. Najbardziej znany system otwartego publikowania Open Access (OA) obrósł nieco przesądami, czasem podsycanymi przez wydawców komercyjnych czasopism naukowych. Ale nie jest to jedyna forma szerokiego udostępniania prac naukowych – możliwe jest również zamieszczanie ich w stworzonych ty celu repozytoriach uczelnianych jak np. otwarte niedawno Repozytorium UW, które jest częścią Repozytorium Centrum Otwartej Nauki.
Autorka zastanawia się również, czy nie należy przemyśleć podejścia do obowiązującego od początku XX w. systemu zamkniętych recenzji publikacji naukowych, w których dwóch czy trzech recenzentów powołanych przez wydawcę ocenia pracę przeznaczoną do publikacji. Obecnie technicznie możliwe jest recenzowanie w sposób bardziej rozproszony oraz szybszy.

Pełny tekst na stronach „Pisma Uczelni” UW
„Pismo Uczelni” w formacie PDF (tekst na str. 6)

Dr Aneta Pieniądz jest historykiem-mediewistką, pracuje w Instytucie Historycznym UW, aktywistka Obywateli Nauki od początku istnienia ruchu.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.