Co dalej z PAN? Wywiad z Nicole Dołowy-Rybińską i Karolem Palką z AMU PAN w DGP

Home / Aktualności / Co dalej z PAN? Wywiad z Nicole Dołowy-Rybińską i Karolem Palką z AMU PAN w DGP

Co dalej z PAN? Wywiad z Nicole Dołowy-Rybińską i Karolem Palką z AMU PAN w DGP

Niedawno opublikowany raport oparty na badaniu „Konsultacje w sprawie problemów jednostek Polskiej Akademii Nauk”, które państwo przeprowadziliście, wskazuje na bolączki, z którymi borykają się pracownicy instytutów naukowych. Chodzi m.in. o niskie zarobki, problemy związane z naruszeniem etyki zawodowej czy niewielką liczbę młodych naukowców w gremiach decyzyjnych.

Nicole Dołowy-Rybińska: Nikt do tej pory nie przeprowadził takich badań. Z uwagi na to, że PAN stoi u progu reform, postanowiliśmy sprawdzić, co pracownikom instytutów najbardziej doskwiera, ale też jakie praktyki uważają za dobre i warte naśladowania. Chcieliśmy w ten sposób wspomóc prace nad zmianami.

Karol Palka: Od października wchodzi duża reforma szkolnictwa wyższego. Były prowadzone konsultacje, ale nie znamy badań służących przygotowaniu tych zmian. Naukowcy z reguły postępują tak, że najpierw badają daną kwestię, potem stawiają diagnozę, a na końcu proponują modyfikacje i mierzą ich efekty. Dlatego do reformy PAN chcemy podejść od właściwej strony. Zdajemy sobie sprawę, że trudno jest znaleźć jedną receptę na poprawę sytuacji, która odpowiadałaby wszystkim instytutom. Jest ich bowiem aż 69 i różnią się od siebie, także poziomem naukowym. Przy tak dużym rozbiciu niezbędne będzie wypracowanie kompromisów w wielu aspektach…

 Całość wywiadu udostępniamy za zgodą „Dziennka Gazety Prawnej” dgp

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.