OBYWATELE NAUKI – KIM JESTEŚMY?
Jesteśmy ruchem społecznym, który powstał w środowisku pracowników naukowych, reprezentujących różne dyscypliny i ośrodki badawcze. Inspiracją i zachętą dla nas był ruch Obywateli Kultury. Chcemy zainicjować szeroką publiczną dyskusję o przyszłości nauki w Polsce – dyskusję wolną od wpływów ideologii, doraźnej polityki i medialnej sensacji. Dostrzegamy potrzebę zmian i jesteśmy na nie gotowi. Zmiany te nie mają jednak sensu bez merytorycznej debaty nad społeczną rolą nauki i naukowców, czy bez nowego spojrzenia na system edukacji w zmieniającym się świecie. W debacie tej musi uczestniczyć całe środowisko naukowe i wszyscy, dla których ważny jest rozwój cywilizacyjny i społeczny Polski.
Obywatele Nauki pragną stworzyć forum dialogu wewnątrz środowiska naukowego w Polsce, by możliwe stało się wypracowanie wspólnych stanowisk w kluczowych kwestiach dla przyszłości nauki. Sądzimy, że właśnie nieformalny i apolityczny ruch społeczny tworzy najlepsze ramy dla wspólnej analizy sytuacji obecnej oraz zarysowania kierunku zmian na przyszłość. Liczymy, że ruch Obywateli Nauki będzie odpowiedzią na żywotne potrzeby polskiego środowiska naukowego, które zmaga się z wieloma problemami, lecz nie mówi o nich w jednolity i czytelny dla wszystkich ludzi sposób. Chcemy stać się jego głosem.
Jeśli zależy ci na poprawie kondycji nauki w Polsce, nie bądź bierny. Włącz się w ruch Obywateli Nauki. Nauka w Polsce to nasza wspólna sprawa! Tylko razem będziemy w stanie coś zmienić!
Tezy ON w skrócie
Poprzyj działania ON i włącz się w nasze prace! Dopisz się do listy Obywateli Nauki, podpisując się pod naszym Manifestem.
Za grupę inicjatywną ON:
Piotr Bentkowski (MIBMiK), Marcin Grynberg (IBB PAN), Ewa Klekot (UW), Anna Muszewska (CeNT UW), Łukasz Niesiołowski-Spano (UW), Grzegorz Pac (UAM), Aneta Pieniądz (UW), Bartosz Sokoliński (TO.BE Group sp. z o.o.), Rafał Szymczak (Profile Sp. z o.o.)
Debaty ON oraz działalność Sekretariatu ON i strona www ON funkcjonują dzięki pracy wolontariuszy oraz jednorazowemu dofinansowaniu z grantu Fundacji im. Stefana Batorego. Wszyscy aktywiści ON działają społecznie.